Przystanek Praga

Nie chodzi tu o przystanek metra, choć ma on konkretny adres - Tarchomińska 9. Chodzi o przystanek w życiu młodych ludzi. Ze sztuką przez życie - Przystanek Praga - taką nazwę noszą warsztaty plastyczne zorganizowane dla praskich dzieci przez Fundację Artbarbakan.

Sam pomysł zrodził się wśród studentów Wyższej Szkoły Pedagogiki Resocjalizacyjnej "Pedagogium". Projektem zainteresowały się władze Dzielnicy Praga-Północ oraz Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej (GPAS). Udało się zgrać działania tych czterech instytucji, co zaowocowało świetną współpracą.

Fundacja Artbarbakan udostępnia lokal - swoją Galerię N’69 oraz artystów, którzy prowadzą zajęcia. Wyższa Szkoła "Pedagogium" zapewnia patronat rektora oraz materiały malarskie. Władze Dzielnicy Praga-Północ ufundowały nagrody, a pedagodzy z grupy GPAS przyprowadzają dzieci i zapewniają im opiekę.

W warsztatach bierze udział 30 praskich dzieci w wieku od 10 do 16 lat, 10 - z działającego na Pradze Stowarzyszenia "Serduszko" i 20 - podopiecznych Grupy Pedagogiki i Animacji Społecznej. Zajęcia odbywają się w sześciu 5-osobowych grupach przez dwie godziny.

Warsztaty prowadzą artyści z Fundacji Artbarbakan, m. in. Dominika Małgowska i Paweł Cabanowski. W Galerii N’69 przygotowano pięć stanowisk pracy - są to prawdziwe sztalugi z rozpiętymi kartonami. Dzieci mają do dyspozycji farby akrylowe, kredki i ołówki. Tematy są różne, a techniki malarskie mieszane.

- Jeżeli proponowany przez nas temat im się podoba, to nad min pracują, jeżeli nie- pozostawiamy im swobodę wyboru – mówi Dominika Małgowska. – Malowały już swoje podwórka, miejsca, gdzie mieszkają, następnie karykatury. Najbardziej jednak podobały się dzieciom kolaże, wyklejanki z wycinków z gazet. Powstały fantastyczne kompozycje, zaskakujące pomysłowością i humorem.

- Pozwoliliśmy, aby spontanicznie wyrażali swoje emocje - mówi Michał Lassota, student Wyższej Szkoły Pedagogiki Resocjalizacyjnej "Pedagogium". - Nie chcieliśmy niczego narzucać. Postawiliśmy na swobodę. Pragnęliśmy, żeby te zajęcia nie były podobne do typowych lekcji plastyki w szkole. Chcemy, aby dzieci dobrze się tu bawiły.

Dzisiaj dzieci projektowały herb Pragi. W obrysowanej na kartonie tarczy miały zawrzeć to, co ich zdaniem, charakterystyczne jest dla ich dzielnicy.

Krzyś namalował w herbie kamienicę do remontu.

- Dlaczego tak przedstawiłeś herb Pragi?

- Bo na Pradze jest dużo domów do remontu.

Na innych kartonach widać w tle most Świętokrzyski. Często powtarza się motyw ZOO - lew w klatce, lub małpa bujająca się na gałęzi. Adam namalował ochroniarza i posterunek policji. Nazwał go "13 Posterunek". Obraz rzeczywistości splata się z telewizyjnymi wzorcami. Na rysunku Konrada kolorowy tramwaj stoi na przystanku koło ZOO. Kasia namalowała siebie stojącą przed wejściem do Carrefoura. Bartek zdążył zrobić precyzyjny szkic ołówkiem. Widać na nim wieże katedry św. Floriana i kopuły cerkwi i stragany bazaru Różyckiego.

- Pokoloruję to jutro – mówi Bartek.

Każdy pracuje tu w swoim tempie, Kasia i Adam bardzo szybko, Bartek powoli i dokładnie. Dominika Małgowska biega od sztalugi do sztalugi, doradza i pomaga.

- Dodaj więcej koloru, pomaluj ten dach.

- Za czarno, rozjaśniamy to wszystko!

- Ten kanarkowy świetnie się komponuje z szafirem, to będzie mocne uderzenie!

Wnętrza herbów dzieci kolorują kredkami, tło zewnętrzne - farbami i pędzlem. Są zadowolone, dyskutują na temat swoich prac, proponują pomoc temu, kto jeszcze nie skończył. Widać, że przychodzą tu chętnie. - Chcemy im pokazać, że można ciekawie spędzać czas, inaczej niż stojąc przy trzepaku czy w bramie – mówi Michał Lassota. – Jeżeli chociaż jeden dzieciak, zamiast wyjść na ulicę, zrobi coś kreatywnego, będzie to dla nas wielki sukces. Chcemy im powiedzieć, że można w życiu robić coś ciekawego, nawet nie będąc profesjonalistą. - Poza tym uczymy wrażliwości na sztukę – dodaje Dominika Małgowska - oni już wiedzą, że Galeria to miejsce, gdzie można przyjść, porozmawiać, miło spędzić czas.

Warsztaty trwają od 16 stycznia do 15 marca. W czasie ferii odbywały się codziennie oprócz niedziel, w godzinach 11-13 i 13.30-15.30. Po feriach będą kontynuowane w weekendy. Imprezę zakończy wielka wystawa dziecięcych prac, zorganizowana 10 kwietnia w Galerii Konferencyjnej w Urzędzie Dzielnicy Praga Północ. Nastąpi wtedy uroczyste rozdanie nagród. Organizatorzy warsztatów nie chcą poprzestać na tej jednej wystawie. Planują zaprezentować ją również w innych miejscach, np. w Carrefourze w Centrum Wileńska.

Myślą już o następnych akcjach na Pradze, spotkaniach z artystami, wystawach plenerowych. Wydaje się, że nawet po zakończeniu warsztatów ich uczestnicy będą częstymi gośćmi Galerii N’69. Pewnie przyprowadzą tu swoich kolegów. Praga przestanie im się kojarzyć tylko z ponurym domem do remontu, ale również ze sztuką. Jednym z celów warsztatów "Ze sztuką przez życie - przystanek Praga", jak twierdzi Dominika Małgowska było uaktywnienie w dzieciach tej twórczej mocy, która drzemie w każdym człowieku, która wyzwala pomysły i powoduje chęć ich realizacji. Ten cel na pewno został osiągnięty.


Joanna Kiwilszo
7137