Praskie tematy w nowych wydawnictwach

Muzeum Warszawskiej Pragi zapoczątkowało serię wydawniczą poświęconą tematyce praskiej, pt. Biblioteka Prawego Brzegu. Serię zapoczątkowało wydawnictwo pokonferencyjne pt. "Świątynie prawego Brzegu. Kościół Katolicki w dziejach prawobrzeżnej Warszawy". Zawiera on materiały z konferencji zorganizowanej 18 listopada 2008 roku pod honorowym patronatem księdza arcybiskupa Henryka Hosera SAC, z jego przedmową. W pięknie wydanej przez Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników książce znajdziemy kilkanaście referatów i bogatą ikonografię poświęconą świątyniom Prawego Brzegu od Katedry Św. Floriana i Michała po kościoły Gocławia i Rembertowa. Bogactwo treści, twarda oprawa, staranne wydanie, bogata bibliografia sprawiają, czynią tę książkę pożądaną na każdej półce. Wydawnictwo dofinansowane przez Urząd Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy.

(bbj)


Warszawa między wojnami, wydawnictwa Księży Młyn to książka szczególna, sprzedawana wraz z reprintem przedwojennego planu miasta oraz płyta Kapeli Praskiej. To książka, która wprowadzi czytelnika w klimat przedwojennego miasta. Autor opowiada w niej o poszczególnych sferach życia międzywojennej Warszawy, m.in.: o miejskim samorządzie, urbanistyce, architekturze, gospodarce komunalnej, służbie zdrowia i oświacie. W interesujący sposób opisuje kawiarnie, sklepy, teatry oraz pomysły warszawiaków na spędzanie wolnego czasu. Książka jest pewnego rodzaju przewodnikiem po mieście, które w okresie 21 lat trwania II Rzeczpospolitej przeżyło niebywały rozwój i było dumą niepodległego państwa.

Dodatkowo każdy rozdział został wzbogacony o informacje adresowe, dzięki którym można poznać ówczesną lokalizację różnych instytucji. Publikacja zawiera kilkaset fotografii i różnego rodzaju dokumentów.

Do książki dołączone są bezpłatne dodatki: reprint planu Warszawy z 1937 roku i płyta CD Kapeli Praskiej z nagraniami piosenek popularnych w międzywojennej Warszawie.


(KM)

3820