Nowe w ZOO

Hipopotamiarnia to duża szklarnia, wewnątrz której znajduje się basen o powierzchni 115 m2 i pojemności 250 m3, zapewniający miejsce dla 3 dorosłych zwierząt, plaża otoczona bujną roślinnością tropikalną oraz dwupoziomowa przestrzeń dla zwiedzających. Hipopotamy będzie można obserwować nie tylko na powierzchni, ale dzięki frontowej, szklanej szybie basenu również pod wodą.

Obecnie zbiornik jest już zamieszkany przez nestorkę warszawskiego zoo - 47-letnią samicę Anielę, która jest najstarszym europejskim hipopotamem. Wkrótce będzie miała towarzystwo: 3 listopada dołączył do niej 2-letni samiec, który przyjechał z ogrodu w Ostrawie, a w niedługim czasie przybędzie również młoda samica.

Podczas ciepłych dni hipopotamy będą korzystały z wybiegu zewnętrznego: 300-metrowego basenu i 50-metrowej plaży.

Akwarium morskie, w którym wkrótce zamieszkają rekiny, to obecnie największy taki zbiornik w Polsce. Wyjątkowy także na skalę europejską z powodu nowoczesnej technologicznie szyby: panoramicznej, niedzielonej, wykonanej z akrylu, o grubości 14 cm i wymiarach 9,6 x 2,7 m. Zbiornik ekspozycyjny o pojemności 100 m3 pomieści rekiny: 1 tawrosza piaskowego (Carcharias taurus), 4 żarłacze czarnopłetwe (Carcharhinus melanopterus) oraz 2 płaszczki - orlenie cętkowane (Aetobatus narinari).

Oryginalny jest wystrój dydaktyczny obiektu - naturalnej wielkości modele rekinów, wyjaśniające budowę anatomiczną tych zwierząt, tablice edukacyjne wykonane w najnowszej technologii połączone z przekazem multimedialnym.

Na placu przed wejściem urządzono taras otoczony zielenią, gdzie zwiedzający będą mogli odpocząć na ławkach. Basen zewnętrzny po zmierzchu będzie oświetlony - to tu odbywać się będą wieczorne spotkania dla wybrańców - klubowiczów i sponsorów warszawskiego zoo. W sezonie letnim będzie działał afrykański barek o oryginalnej architekturze autorstwa Xymeny Zaniewskiej.


 

3772