Białołęckie kapliczki w Koneserze

Muzeum Warszawskiej Pragi, Fundacja AVE - Wirtualne Muzeum Białołęki oraz Białołęcki Ośrodek Kultury zapraszają 15 września o godz. 18 do dawnej Wytwórni Koneser na otwarcie wystawy fotografii kapliczek i krzyży przydrożnych z terenu dzielnicy Białołęka.

Autorem ponad 50 prac jest Dariusz Mysłowski, urodzony w 1982 roku architekt i fotografik. Wystawa stanowi część większego cyklu, prezentującego dziedzictwo kulturowe Białołęki. W ubiegłym roku wydany został folder ze zdjęciami drewnianych domów, obecnie powstaje wystawa zdjęć starych nagrobków z cmentarza tarchomińskiego oraz dawnych cmentarzy ewangelickich.

Artysta pokazał przede wszystkim detale kapliczek. W jego ujęciach niepozorny, zwyczajny przydrożny krzyż nabiera szczególnego, niemalże metafizycznego wymiaru. - Białołęckie kapliczki to nie tylko przykład dobrego rzemiosła, ale opowieść o terenach, które nagle stały się miastem. Zderzenie dwóch różnych światów - zielonych historycznych przedmieść z nowoczesną agresywną urbanizacją - mówi Mysłowski.

Wystawie towarzyszy wydana przez Muzeum Pragi książka o historii białołęckich świątków. - Kapliczki z tego terenu mają nie tylko wartość artystyczną i religijną. Przez ich pryzmat można poznać ostatnich dwieście lat historii północno-wschodniej Warszawy. Wszystkie najważniejsze wydarzenia z tego okresu mają swoje odbicie właśnie w krzyżach i kapliczkach: grasująca cholera, wiślane powodzie, zwycięska bitwa z okresu powstania listopadowego, plany uczynienia z Płud drugiego Otwocka przez rejenta Kiersnowskiego, parcelacja rejowska, "Sierpniowy dramat Płud", tajemnica Wodzyńskiego i wiele innych... Ma to ogromne znaczenie właśnie na Białołęce, gdzie zabytki można policzyć na palcach jednej ręki. Przechodzący front w 44 roku skutecznie zniszczył dawną zabudowę - mówi Bartłomiej Włodkowski, autor książki "Kapliczki, figury i krzyże przydrożne Białołęki", a równocześnie prezes Fundacji AVE i "kustosz" edukacyjnego portalu Wirtualne Muzeum Białołęki, w nowatorski sposób popularyzującego lokalną historię.

Podczas wernisażu 15 września w tematykę wystawy wprowadzą autorzy wystawy i książki oraz kustosz Muzeum Warszawskiej Pragi Jolanta Wiśniewska. Tematyka białołęcka w Muzeum Pragi nie jest przypadkowa. Instytucja bowiem swoim zasięgiem oddziaływania chce ogarnąć całą prawobrzeżną Warszawę. Ekspozycja dostępna będzie do 20 października.

Wstęp wolny.


 
4255