Muzykalne "Debiuty"

28 kwietnia w sali kinowej Domu Kultury "Świt" było gorąco od oklasków dla laureatów XIV Międzyszkolnego Konkursu Wokalno-Muzycznego "Debiuty 2008". O popularności imprezy świadczy liczba uczestników: 302 z 16 przedszkoli, 303 z 12 szkół podstawowych, 252 z 6 gimnazjów i 21 z 2 liceów. Ich występy oceniało jury złożone z artystów (Paweł Stasiak – przewodniczący, Waldemar Kuleczka, Bartłomiej Włodkowski) i pedagogów z placówek uczestniczących w konkursie.

Jurorzy nie mieli łatwego zadania; przyznali wiele nagród ex aequo, było też wiele wyróżnień. W protokóle jury wnioskowało wprowadzenie do regulaminu "Debiutów2009" zapisów dotyczących: preferowania akompaniamentu na żywo; zakazu używania tzw. półplaybacków (z nagranymi partiami wokalnymi) oraz zapisu, by o przynależności zespołu do danej kategorii decydowała średnia wieku wszystkich uczestników zespołu.

Zwycięzcami są wszyscy uczestnicy "Debiutów". Muzyka upada, coraz mniej się gra i śpiewa – powiedział Waldemar Kuleczka – muzyk, kompozytor, członek zespołu "Papa Dance".

W kategorii przedszkolaków I miejsce, ex aequo zajęły: "Bajlandia" (Przedszkole nr18 - za "Pippi") i "Motylki" (nr 91) za "Dłonie"; II, również ex aequo: "Perełki" (nr 157) i Aleksandra Rogalska z PSP nr 62 za "Ja i mój pies"; III – "Piątka" (nr 95) za "Sportowy rok". Wyróżnienia przypadły: "Smerfom" z Przedszkola "Mikiland", solistkom Adzie Kazimierskiej z "Tęczowych Nutek" (nr 94) i Mateuszowi Murzy z "Bemolek" (nr 150) oraz "Szanajkom" (nr 164) za koncepcję prezentacji i zerówce z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Loretanek – za akompaniament fortepianowy na żywo.

W kategorii klas I – III Szkół Podstawowych Grand Prix przyznano Adamowi Gołaszewskiemu z zespołem "Ósemeczki" z SP 114 za utwór "Ja mam gitarę"; I miejsce "Słonecznym nutkom" z SP 285 za "Najtrudniejszy pierwszy krok"; II – ex aequo "Sylabie" z SP 42 za "Muzykalny zastęp" i Maksymilianowi Nowotniakowi z SP 42 za utwór "W lesie". "Trytonki" z SP 206 otrzymały III miejsce za "Wiosenny walczyk" oraz wyróżnienie za muzykę na żywo i bogate instrumentarium. Zapraszani na scenę laureaci prezentowali swe dokonania wokalne i muzyczne. Dyplomy, nagrody i słodycze młodym wykonawcom oraz upominki książkowe opiekunom artystycznym wręczali: Elżbieta Kawęcka, naczelnik wydziału oświaty i Sebastian Kozłowski, przewodniczący komisji oświaty i wychowania Rady Dzielnicy Targówek, z pomocą jurorów.

Ogłoszenie wyników konkursu w wyższych kategoriach wiekowych poprzedził występ zespołu BIG BIT, który w DK "Świt" prowadzi konkurs "Beatlesmania". Bardzo żywe reakcje widowni pokazały, że ta muzyka bliska jest uczestnikom "Debiutów".

W kategorii klas IV – VI jurorzy trzykrotnie nagradzali zwycięzców ex aequo: I miejsce przyznali Zespołowi SP52 za "Upadłego anioła" i chórowi SP 344 za "Panie Janie Sebastianie"; II – chórowi "Moderato" z SP 275 za "Prząśniczki" i Agnieszce Bieńkowskiej za "Jesienny rock and roll"; III – zespołowi "Cum grano salis" z SP 28 za "Wieżę Babel" i Martynie Zdanowskiej za "Matkę". Za walory wokalne wyróżnieni zostali: Piotr Gawroński ("Moderato"), Ula Baranowska (SP 58), Aleksandra Kalicka (SP 277) i Patryk Choiński (SP 84), za taniec – "Sylaba" z SP 58 oraz twórcy scenografii dla zespołu wokalnego SP 114.

Grand Prix w kategorii Gimnazja otrzymała Katarzyna Cegiełka z Gimnazjum 145 za utwór "Tylko w moich snach". Zespół wokalno-instrumentalny z tego gimnazjum za "Dumkę na dwa serca" zdobył I miejsce, ex aequo z zespołem "Kontra Plus" z Gimnazjum 143, za "Konika na biegunach". Laureatką II miejsca została Urszula Borkowska z Gimnazjum 123 za "Kolorowy wiatr", III – Dominika Świerczewska za "Niedorosłą miłość". Wyróżnienia otrzymali: zespół "Kontra" z Gimnazjum 143 – za akompaniament na żywo oraz jego solistka Martyna Szymczak i basistka Karolina Lenkiewicz, a także zespoły: wokalny z gimnazjum 123 za wielogłosowy utwór a capella; "Pinezka Band" z Gimnazjum 142 za widowiskowość; Michał Błocki za walory wokalne i Julia Bernard za interpretację utworu "Dream a little, dream of me" (oboje z Gimnazjum 124); skrzypaczki Eliza Wołosz i Katarzyna Wosek z Międzyszkolnego Zespołu Muzycznego SP 285 i fagocista Marcin Wojciechowski z zespołu "Cafior" Gimnazjum 144. W kategorii klas licealnych laureatką Grand Prix została Ewelina Wojtkowska (utwór "My heart will gone on"); I miejsce – tercet Izabela Cyrych, Paula Sówka i Julia Mazur ("Chcę być kopciuszkiem"); II – Paula Sówka ("Kasztany"); III – Julia Mazur ("Małe tęsknoty") Wszystkie laureatki są uczennicami XIII LO im. Leopolda Lisa-Kuli. Zespół "Uniboundead" z tego liceum otrzymał wyróżnienie za autorski repertuar. Mateusza Orkisiewicza z ZS im. Piotra Wysockiego wyróżniono za walory wokalne, a prezentację CV LO im. Z. Herberta za układ taneczny i za akompaniament gitarowy. Galę "Debiutów 2008" zakończył występ Eweliny Wojtkowskiej. O refleksje po 14. edycji tego konkursu poprosiliśmy Bartłomieja Włodkowskiego- jurora, prezesa Fundacji "AVE".

"Od kilku lat jestem zafascynowany atmosferą "Debiutów". Odbiór tego konkursu jest bardzo żywy w szkołach na Targówku. Prowadzona jest systematyczna praca edukacyjno-artystyczna. Dzieci i młodzież mają okazję poznać, czym jest sztuka, czym jest tworzenie; mogą ewentualnie rozpoznać swoje talenty. Do wszystkich uczestników warto skierować apel, by tę przygodę z muzyką kontynuowali nie tylko na poziomie szkolnym, by szukali dla siebie przestrzeni artystycznej realizacji na przykład w domach kultury. Warto rozwijać siebie poprzez warsztaty wokalne, udział w chórach, zespołach muzycznych. Gorąco zachęcam do udziału w chórze, który działa w Domu Kultury "Świt". Spotykamy się w piątki o godz. 19. w gronie młodzieżowym i muzykujemy do późnej nocy. Generalnie – poziom konkursu był wysoki, zwłaszcza kategorii gimnazjalistów i licealistów. Z ogromną przyjemnością oglądałem występy przedszkolaków, dopracowane niemal w każdym szczególe.

Nauczycieli i wszystkich wykonawców zachęcam, by w kolejnych edycjach "Debiutów" próbowali eksperymentować z muzyką wielogłosową; by dążyli do wielogłosu, który niezwykle rozwija wyobraźnię nie tylko muzyczną. Po drugie – by stawiali także na żywy akompaniament. Obcowanie z żywą muzyką w wykonaniu nauczyciela, na fortepianie, bądź tworzoną przez samych uczniów – jest czymś, co niezwykle rozwija i czego nigdy nie zastąpi akompaniament nagrany na płycie.

Cała Warszawa może Targówkowi pozazdrościć tego, że od wielu lat udaje się tu animować kulturę w szkołach. Myślę, że jest to również sukces placówek kultury, które systematycznie współpracują ze szkołami, a także władz samorządowych i wydziału oświaty".

Autorka niniejszej relacji, z sentymentem wspominająca promowanie kultury ludowej, pragnie werdykt jury uzupełnić specjalnym podziękowaniem dla Anny Stokowskiej i Moniki Jabłońskiej – opiekunek chóru "Moderato" z SP 75. Panie sprawiły, że w bardzo różnorodnym programie "Debiutów 2008" nie zabrakło piosenki z zapomnianej jakby sfery dziedzictwa narodowego.

K.
8917