Pastele Dominiki Małgowskiej

Czwarta, ostatnia wystawa z cyklu "Debiuty i jubileusze" otwarta została 7 grudnia w Galerii N’69 przy ul. Tarchomińskiej 9. Cykl zamykają "Pastele" Dominiki Małgowskiej, która w ten sposób debiutuje pierwszą ekspozycją indywidualną. Mimo młodego wieku artystka może pochwalić się już sporym dorobkiem.

Dominika Małgowska urodziła się w 1979 r. w Warszawie. Nie studiowała na Akademii Sztuk Pięknych, ale od najmłodszych lat malowała i rysowała. Po studiach filozoficznych postanowiła zawodowo zająć się malarstwem. Początkowo malowała techniką oleju, obecnie posługuje się głównie pastelami. Od kilku lat związana z Fundacją "Artbarbakan" realizuje projekty artystyczne i edukacyjne z udziałem dzieci i młodzieży, takie jak "Cztery Żywioły" (2005), "Przystanek Praga" (2006), czy "Alternatywa dla ulicy" (2007). W swojej pracowni "Mały Format" przy ulicy Brzeskiej prezentowała podczas tegorocznej majowej Nocy Muzeów ciekawy projekt "Co mi wisi na ścianie". Brała udział w licznych wystawach zbiorowych, takich jak w Galerii Aktyn w 2004 r., w podziemiach Katedry św. Floriana czy w Galerii Konferencyjnej w Urzędzie Pragi-Północ w 2005 r. Uczestniczyła też w kolejnych edycjach akcji "Artyści z Mazowsza", "Artbarbakan" i "Praskich spotkaniach z kulturą". Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach.

Na obecnej wystawie w Galerii N'69 zaprezentowała dwadzieścia pejzaży, wykonanych techniką pasteli olejnych w ciągu ostatnich dwóch lat. Są to pejzaże mazowieckie, z okolic Komorowa i Osiecka. Artystka przyznaje, że pastele są techniką, w której czuje się najlepiej.

- Malarstwo olejne ma swój ciężar – mówi Dominika Małgowska – pastele natomiast charakteryzują się lekkością, na której mi zależy i dają możliwość położenia kilku cieniutkich warstw, z jednoczesnym uwzględnieniem faktury.

Pejzaże Dominiki Małgowskiej zadziwiają bogactwem kolorów i światłocieni. Oglądając widok rzeki z okolic Osiecka, trudno sobie wyobrazić, że tak wielką gamę barw można wyczarować kredką! Artystka tłumaczy, że malując wodę zaczyna od szarości, następnie kładzie granat i różne odcienie niebieskiego. - Dużo można osiągnąć kreską, nie tylko płaszczyzną – dodaje.

Maluje pejzaże, bo natura jest jej bliższa niż cywilizacja. Źle się czuje w mieście, bo wychowała się, jak to mówi, na wsi, czyli w Komorowie. Dziś elegancka podwarszawska miejscowość, kilkanaście lat temu otoczona była polami i lasem. I właśnie te lasy, pola, drogi obsadzone drzewami są ulubionymi tematami Dominiki Małgowskiej. Dwa eksponowane pejzaże pochodzą z pleneru w Osiecku. Jest również jeden obraz przedstawiający rozlewiska Bugu pod Małkinią. Wszystkie pejzaże pokazują bogactwo mazowieckiego krajobrazu, urzekają ciepłym nastrojem. Choć realistyczne, są w pewnym sensie przetworzone, widać na nich wpływ osobowości artystki.

- Ja bardzo pozytywnie podchodzę do tego, co robię – mówi Dominika Małgowska – są artyści, którzy bardzo przeżywają proces tworzenia, jak jakąś niesamowitą traumę. Dla mnie moje malowanie jest częścią mojego życia. Częścią dobrą, zaakceptowaną. Staram się te emocje przekazać w swoich pracach, tak, aby ludzie oglądający je poczuli mój optymizm.

Patrząc na pastele Dominiki Małgowskiej odbieramy te pozytywne emocje, tę pogodną radość życia. Odczuwamy ją w obrazach, ale i w kontakcie osobistym z artystką. Dominika Małgowska jest osobą, która lubi rozmawiać z ludźmi, ma świetny kontakt z dziećmi i wykorzystuje go w pracy z praską młodzieżą. Jej praca idzie dwutorowo: z jednej strony malowanie, z drugiej – praca z dziećmi, które tu na Pradze często potrzebują opieki. W 2006 r. wraz z grupą pedagogów prowadziła w czasie ferii zimowych warsztaty malarskie dla dzieci w Galerii na Tarchomińskiej. Teraz zaangażowała się w pracę z dziećmi z ulicy Brzeskiej. Oddała swoją pracownię "Mały Format" do dyspozycji fundacji "Mierz Wysoko", gdzie, do czasu otwarcia świetlicy na Brzeskiej, odbywają się zajęcia plastyczne. Ciepłe, optymistyczne klimaty pasteli Dominiki Małgowskiej mogą nam towarzyszyć również podczas Świąt, ponieważ wystawa w Galerii N’69 przy ul. Tarchomińskiej 9 czynna będzie do 24 grudnia, po uzgodnieniu telefonicznym, tel.: 513-027-620, 501-013-835.


Joanna Kiwilszo
6074